منوی اصلی
 
تاریخ : پنجشنبه 5 فروردين 1395     |     کد : 327

کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری اصفهان 2017 ، فرصتی تاریخی برای معرفی جاذبه های متنوع تبریز برای بیش از 200 هزار تورلیدر حرفه ای جهان

....کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، بزرگترین و مهمترین گردهمایی راهنمایان گردشگری جهان است. این رویداد هر دو سال یکبار و زیر نظر مستقیم فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری (WFTGA) در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود....

 علمای صنعت جهانگردی از آژانس ها بعنوان لوکوموتیو  و از تورلیدر ها  با عنوان  لوکوموتیورانان  صنعت گردشگری یاد میکنند که اهمیت آژانس ها و تورلیدر ها را در این صنعت نشان میدهد. تورلیدرها حلقه اتصال  گردشگران با مقصد گردشگری و ارائه کنندگان خدمات گردشگری  میباشند.  اهمیت و نقش اساسی و کلیدی  تورلیدرها در کشورهای پیشرو در زمینه گردشگری بر کسی پوشیده نیست اما در کشورمان به دلیل خلع های قانونی موجود، جایگاه، شان  و اهمیت آنها چندان مورد توجه قرار نگرفته  است.

راهنمایان گردشگری ایران علاوه بر انجام وظایف محوله از سوی صنعت به انجام خدماتی در راستای توسعه صنعت گردشگری نیز می‌پردازند که مصداق آن برگزاری همایش کشوری تورلیدرهای ایران میباشد که نهمین آن در دوم اسفند ماه 1394 به میزبانی "انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اصفهان" برگزار شد. در سطح بین المللی نیز تورلیدرهای کشورمان فعالیت و حضور پررنگی از خود ارائه مینمایند که به کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری  که هر دو سال یکبار برگزار میشود میتوان اشاره نمود.

کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، بزرگترین و مهمترین گردهمایی راهنمایان گردشگری جهان است. این رویداد هر دو سال یکبار و زیر نظر مستقیم فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری (WFTGA ) در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود. معرفی و بازدید جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی کشورها و توسعه پایدار صنعت گردشگری از اهداف برگزاری کنوانسیون است. همچنین برقراری ارتباط میان راهنمایان گردشگری و ارتقای دانش و اخلاق حرفه‌ای آنها بر اساس استانداردهای جهانی از دیگر دستاوردهای این رویداد خواهد بود .

کشورهای واجد شرایط برای میزبانی برگزاری کنوانسیون، درخواست کاندیداتوری خود را به هیئت مدیرهٔ فدراسیون ارائه و اعضای هیئت مدیره پس از بررسی‌های لازم، کشورهای مورد تأیید را اعلام می‌کنند تا رقابت به مدت دو سال بر سر کسب میزبانی آغاز شود. اولین کشور میزبان در سال ۱۹۸۵ فلسطین اشغالی بود و به ترتیب کشورهای اتریش ۱۹۸۷، قبرس ۱۹۸۹، فنلاند ۱۹۹۱، آفریقای جنوبی ۱۹۹۳، سنگاپور ۱۹۹۵، کانادا ۱۹۹۷، چین ۱۹۹۹، قبرس ۲۰۰۱، اسکاتلند ۲۰۰۳، استرالیا ۲۰۰۵، مصر ۲۰۰۷، اندونزی ۲۰۰۹، استونی ۲۰۱۱، چین ۲۰۱۳ و جمهوری چک در سال ۲۰۱۵ بوده‌اند

در هفدهمین جلسه کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری که در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ در کشور چک برگزار شد، از میان یازده کشور نامزد سه کشور ایران، سنگاپور و دانمارک به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب و در نهایت امر کشور عزیزمان ایران، برای اولین بار با ۱۸ رای موافق میزبانی سال ۲۰۱۷ را کسب کرد.

برنامه ایران برای مهمانان کنوانسیون سال ۲۰۱۷ با شعار، ایران؛ مردمانی مهربان با آغوش باز، فرهنگی کهن و پر رمز و راز بود، این شعار به پیشنهاد خانم روزالیند نیولندز (رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان از سال ۲۰۰۷ الی ۲۰۱۳) و بر اساس شعار پیشنهادی ایران مطرح شد.

به واسطه برگزاری این کنوانسیون در ایران، بیش از 200 هزار راهنمای گردشگر در سراسر جهان، ایران و فرهنگ غنی آن  را خواهند شناخت و به بررسی آن خواهند پرداخت. 

 برای میزبانی این اتفاق بسیار مهم در حوزه گردشگری شهرداران دو شهر تهران و اصفهان اعلام آمادگی کرده بودند که شهر اصفهان  انتخاب شد.  حال با توجه به انتخاب تبریز بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 و نزدیکی برگزاری کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری، بعنوان بزرگترین و مهمترین گردهمایی راهنمایان گردشگری جهان، فرصتی استثنایی میباشد تا متولیان برگزاری تبریز 2018 با  برنامه ریزی و انجام اقدامات تخصصی و حرفه ای لازم ، مقدمات حضور فعال تبریز و استان آذربایجان شرقی در این گردهمایی بزرگ جهانی را که در اصفهان برگزار خواهد شد فراهم آورند زیرا بطور مستقیم بطور قطع 500 راهنمای گردشگری در میان شهرهای مهم و گردشگر پذیر کشور حضور خواهند داشت و بطور غیر مستقیم بیش از 200 هزار تورلیدر حرفه ای جهان،  وقایع ، اتفاقات و رخدادهای این همایش جهانی را تعقیب خواهند نمود و این فرصت تاریخی دیگریست برای معرفی تبریز و جاذبه های متنوع گردشگری این شهر تاریخ ساز.

                                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                              
دکتر محمد رضا عیوضی
معاون علمی و پژوهشی مرکز مطالعات، برنامه ریزی و پژوهشمدیر سایت